V předchozím článku nám pan Jaroslav Cirkovský nastínil, co všechno můžeme vyčíst z řeči těla. Anebo naopak svému protějšku prozradit. Oči jsou velice výrazným prvkem naší tváře. Ne nadarmo se říká „Oko, do duše okno“.
OČI – ZRCADLO NAŠÍ DUŠE
Důležité informace o našem duševním stavu a o tom, co prožíváme, nám prozradí takzvané pozorovatelné projevy očí.
Většina lidí ani neví, jak mnoho o našem nitru mohou oči prozradit, pokud jsou sledovány dobrým pozorovatelem. Zorničky jsou totiž částí těla, která se vymyká naší kontrole – naší vůli.
Je známou skutečností, že velikost zornic řídí svaly obsažené v duhovce a jejich velikost závisí na intenzitě dopadajícího světla, respektive na tom, jak panenky reagují na jeho proměnu.
Když do oka dopadá více světla, za vysoké intenzity světelných paprsků, zúží se průměr zornice až na dva milimetry. Naopak za špatných světelných podmínek, například v šeru, se zorničky rozšíří až na osm milimetrů abychom lépe viděli.
K zúžení a rozšíření zorniček nedochází jen vlivem proměny intenzity světla, ale také při stimulaci mozku například stresem, drogami či otravou. Při stresu a nebezpečí se rozšiřují a v době odpočinku se zužují.
Ale to není vše. V zásadě platí a je nadmíru důležité si zapamatovat: Když vidíme něco, co se nám líbí, co nás zajímá, po čem toužíme, co je nám příjemné, nebo když na něco příjemného myslíme, tak se nám panenky zvětší. Stejná reakce nastane, pokud hovoříme s někým, kdo je nám sympatický.
Opačná reakce se dostaví, pokud nemáme něco rádi, nelíbí se nám něco či mluvíme s nesympatickou osobou.
Tohoto využívají šikovní profesionální obchodníci, kteří se dívají zákazníkům do očí. Zvětšené zornice jsou pro ně jasným pozitivním signálem například při vyjednávání o ceně. A naopak.
OČNÍ KONTAKT
Pokud tedy tyto signály chcete vnímat a číst, musíte správně pozorovat partnera a především udržovat ten správný oční kontakt.
Oči také mohou být vaším neocenitelným nástrojem efektivní komunikace, nejsilnějším prostředkem neverbální komunikace.
Zpravidla jsou oči první částí těla, kterou zaregistrujeme a kam se nejčastěji pohledem vracíme.
Pravděpodobně víte, že kromě výše popsaného nekontrolovaného pohybu, vám oči mohou být velmi užitečné a že úmyslné pohyby vašich očí mají na ostatní velký vliv.
Pozitivního účinku však nedosáhnete, jestliže délka všeho pohledu bude nedostatečná, pokud se spíše budete dívat do stolu, do země, na své ruce nebo se vaše oči budou pohybovat příliš rychle.
Nedá se jednoznačně říct, jaká by měla být délka a intenzita očního kontaktu. To je specifické a musíte to vycítit.
Pokud protějšku věnujete pohled trvající několik vteřin, v závislosti na situaci, mělo by to být v pořádku. Pokud ale bude váš pohled příliš dlouhý, budete na svůj protějšek zírat, bude mu to pravděpodobně nepříjemné nebo si bude myslet, že jste nevychovaní (no spíše nevychovaný).
Mějte tedy na paměti, pokud chcete ovlivnit své posluchače či přesvědčit protistranu, aby přijala vaše argumenty, musíte zvolit adekvátní oční kontakt. Protože platí pravidlo: „Když pohled nepřesvědčí, ani rty to nedokážou.“
Jaroslav Cirkovský
jaroslav.cirkovsky@benefico.cz
www.eAukceBenefico.cz
www.ExcelentniNakup.cz
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.